а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затка

мн. затки
Вид збор: Именка, женски род
Предмет со кој нешто се затина (шише, цевка).
Англиски: plug
Примери:
Плутена затка.
Шише со затка.
Немаа затка, па го затворија шишето со кочанка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи