а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заткае

заткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ткае.
Англиски: weave
Примери:
Затка нов килим.
Изрази
Како се заткало така се доткало - како што (лошо) почнало, така (лошо) и ќе заврши.
Изведенки
1. заткава несв.
заткаваат
2. заткавање ср.
глаг. им.
3. заткајува несв.
заткајуваат
4. заткајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи