а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затишти

затиштат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да мачи, притиска нешто - за физичка болка.
Англиски: press Албански: mundon
Примери:
Го затишти на левата страна.
2. Почне да мачи, притиска нешто - за духовна болка.
Англиски: torment Албански: torturon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го затишти нешто човекот, но тој не се отвори да каже.
3. заштеди
Англиски: save Албански: ruaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Затишти некоја пара.
Изведенки
затиштува несв.
затиштуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи