а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затисне

затиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Со притисок затне нешто: отвор, дупка и сл.
Англиски: seal
Примери:
Дупката на прозорецот ја затисна со партал.
Го затисна раскрвавеното колено со едно шамивче.
Изведенки
1. затиснува несв.
затиснуваат
2. затиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи