а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затилница

мн. затилници
Вид збор: Именка, женски род
Удар со исправена дланка по тилот.
Примери:
Му удри една силна затилница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи