а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зативне

зативнат
Вид збор: Глагол, свршен
смири, стивне
Англиски: calm down
Примери:
Благиот глас на мајката го зативна плачот на бебето.
Зативна ветрот.
Изведенки
1. зативнува несв.
зативнуваат
2. зативнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи