а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затечен

затечени
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) затече
Примери:
Тој не му е вистински син, туку е затечен од првиот брак на жена му.
2. изненаден, вчудовиден, неподготвен
Англиски: caught
Примери:
Во новата ситуација тој се најде затечен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи