а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затетерави

(се) затетерават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се тетерави.
Англиски: totter
Примери:
Тој се затетерави и падна.
Од тежината коњот малку се затетерави.
Изведенки
1. затетеравува несв.
(се) затетеравуваат
2. затетеравување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи