а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затести

(се) затестат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33069
1. Се извалка со тесто.
Англиски: dirty Албански: fëlliq
Примери:
Од месењето се затести во рацете.
2. Стане како тесто.
Англиски: thicken Албански: trash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Маглата се затести уште повеќе.
3. се згусти, се збие
Англиски: thicken, jam Албански: trash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се затести народ пред црквата.
Изведенки
1. затестува несв.
(се) затестуваат
2. затестување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК