а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затера

затераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тера, да гони.
Англиски: drive Албански: vozis
Примери:
Овчарот ги затера овците на пасење.
2. Почне да прави нешто во континуитет, на свој начин.
Англиски: pursue Албански: ndjek
Примери:
Тој замина во град и затера поинаков живот.
3. (се затера) се тера
Англиски: continue Албански: vazhdoj
Примери:
Си затера по свое.
Изрази
Ме (те, го ...) затера од лулка до дупка - ме заредија несреќи од раѓање до смрт.
Изведенки
затерува несв.
(се) затеруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи