а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затепка

затепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тепка, да пелтечи, да д'тка.
Англиски: stutter Албански: bëlbëzon
Примери:
Момченцето плашливо затепка.
2. Кажува нешто со тепкање.
Англиски: stutter Албански: bëlbëzon, rrëfen me ndërprerje
Примери:
Жената несигурно ја затепка приказната.
Изведенки
затепкува несв.
затепкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи