а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затепа

затепаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тепа, да удира.
Англиски: beat Албански: fillon të rrah
Примери:
Човекот се сврте и го затепа кучето крвнички.
Таткото одвај се воздржа да не го затепа палавиот син.
2. (се затепа) Почне да се тепа еден со друг.
Англиски: fight Албански: rrah, ndeshem
Примери:
Се затепаа луто.
Двајцата другари се скараа, па дури и се затепаа.
Изведенки
затепува несв.
(се) затепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи