а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затемнување

Вид збор: Именка, среден род
1. Полно или делумно засенување на светлината на небесно тело.
Англиски: eclipse Албански: errësim, eklips
Употреба: Астрономија
Примери:
Затемнувањето на сонцето не треба да се гледа со голо око.
2. Потемен дел на рендгентска снимка што е показател на некаква болест.
Албански: errësi, hije
Употреба: Медицина
Примери:
Тој имаше мало затемнување на белите дробови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи