а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затекне

затекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Најде во одредена состојба или место.
Англиски: find
Примери:
Полицијата затекна многу пијани возачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи