а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затежи

затежат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ми (ти, му...) тежи.
Англиски: weigh
Примери:
Ми затежија торбите.
Ранецот му затежи.
Изведенки
затежува несв.
затежуваат
Ми (ти, ми...) затежува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи