а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затегнат

затегнати
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) затегне
Англиски: tight
Примери:
затегнато јаже
2. напрегнат, заострен
Англиски: tense
Примери:
затегнати односи
Изведенки
затезен прид.
затезна
Пример: затезна камата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи