а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затегнатост

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45244
напнатост, заостреност
Англиски: tension
Примери:
Затегнатоста во салата растеше.
Се чувствуваше затегнатост во нивните контакти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК