а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затврдне

затврднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане тврд.
Англиски: harden Албански: forcohet, ngurtësohet
Примери:
Постепено меките гласови затврднале.
2. затврди
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
И последното негово дело ја затврднува позицијата на еден од водечките творци на неговата генерација.
Изведенки
1. затврднува несв.
затврднуваат
2. затврднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи