а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затврди

затврдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. зацврсти, утврди
Англиски: establish Албански: themeloj
Примери:
Тој ги затврди основите на македонската писменост.
Новата власт уште повеќе му ги затврди угледот и добриот глас.
2. (се затврди) се зацврсти, се утврди
Англиски: harden Албански: themelua
Примери:
Се затврди во него една тешка мисла.
3. (се затврди) Се востанови, стане вообичаен.
Англиски: establish Албански: themeloj
Примери:
Со новото раководство се затврди нов ред во компанијата.
Изведенки
1. затврдува несв.
(се) затврдуваат
2. затврдување ср.
глаг. им.