а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затврден

затврдениот
Вид збор: Придавка
1. Што станало тврдо, цврсто.
Англиски: hardened
Примери:
Затврдена кал.
2. утврден, зацврснат
Англиски: firm
Примери:
Затврден статус.
Затврдена положба.
Изведенки
затврденост ж.