а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затворник

мн. затворници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31805
затвореник
Англиски: prisoner
Изведенки
1. затворница ж.
мн. затворници
2. затворничка ж.
мн. затворнички
3. затворнички прид.
затворничкиот