а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затвореник

мн. затвореници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3880
Лице што издржува казна во затвор.
Англиски: prisoner Албански: i burgosur
Примери:
ранет затвореник
политички затвореник
Изведенки
1. затвореница ж.
мн. затвореници
2. затвореничка ж.
мн. затворенички
3. затворенички прид.
затвореничкиот
4. затвореништво ср.