а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затвореник

мн. затвореници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3897
Лице што издржува казна во затвор.
Англиски: prisoner Албански: i burgosur
Примери:
ранет затвореник
политички затвореник
Изведенки
1. затвореница ж.
мн. затвореници
2. затвореничка ж.
мн. затворенички
3. затворенички прид.
затвореничкиот
4. затвореништво ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК