а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затвора

затвораат; затворам; затвораше; затворал, затворале; затворан; затворајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1518
1. Става во затвор.
Англиски: imprison Албански: mbyll, burgos
Примери:
Го затворија заради проневера.
2. Затвора нешто.
Англиски: close Албански: mbyll
Примери:
Затвори ја устата! Затвори ја вратата.
3. Се затвора.
Англиски: close Албански: mbyllem
Примери:
Продавниците сега се затворени.
Изложбата се затвора утре.