а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затвора

затвораат; затворал; затворан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1522
1. Става во затвор.
Англиски: imprison Албански: mbyll, burgos
Примери:
Го затворија заради проневера.
2. Затвора нешто.
Англиски: close Албански: mbyll
Примери:
Затвори ја устата! Затвори ја вратата.
3. Се затвора.
Англиски: close Албански: mbyllem
Примери:
Продавниците сега се затворени.
Изложбата се затвора утре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК