а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затворач

мн. затворачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17312
1. Подвижен дел, механизам на огнено оружје кој служи за затворање на куршумот во цевката, за истрелување и за исфрлање на празните чаури.
Англиски: shutter Албански: mbyllës, ndalues
Употреба: Воен термин
Примери:
Го чистеше затворачот на пушката.
2. Тоа со што се затвора нешто.
Англиски: closer Албански: shtupë, tapë
Примери:
На масата стоеја неколку чаши и шише со изваден затворач.