а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заташка

заташкаат; заташкал; заташкан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35044
прикрие, затаи, кашира
Англиски: cover up
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Го заташкаа убиството на детето.
Секое одолговлекување произведува шпекулации дека целиот случај некој сака да го заташка.
Изведенки
1. заташкува несв.
заташкуваат
2. заташкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК