а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зататни

зататнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19179
Почне да татни.
Англиски: roar
Примери:
Некаде далеку зататне воз.
Зататнеа топовски пукоти.
Изведенки
зататнува несв.
зататнуваат