а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затапи

затапат; затапи, затапете; затапев, затапеа; затапел; (го) затапив, (го) затапија; (го) затапил; затапен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27470
1. Направи нешто да стане тапо.
Англиски: blunt Албански: topis
Примери:
Ја затапи секирата.
2. Направи нешто да стане ограничено, недоволно изразно.
Англиски: dull Албански: topit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги затапи нашите чувства.
3. Стана тап.
Англиски: dull Албански: topitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со годините, тој како да затапел.
4. (се затапи) Стане тапо, не може да сече.
Англиски: blunt Албански: i topitur, i pamprehur
Примери:
Ножиците се затапеа од овој дебел штоф.
Изведенки
1. затапува несв.
(се) затапуваат
2. затапување ср.
глаг. им.