а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затанчи

затанчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане потанко.
Англиски: sharpen, thin out Албански: t'holloj
Примери:
Го затанчи моливот.
Ја затанчи жицата.
2. Почне нешто да танчи.
Англиски: taper Албански: t'holloj
Примери:
Од вчера ја затанчи штицата и уште не е готова.
3. Развлече нешто, направи да се одвива бавно, полека.
Англиски: protract Албански: zgjas, ngadalsoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа ја затанчи приказната.
4. (се затанчи) Почне да се танчи, да се лити.
Англиски: wear out Албански: vjetrohet
Примери:
Фанелата се затанчи на ракавите.
Изведенки
затанчува несв.
(се) затанчуваат