а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заталка

заталкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13519
1. талка
Албански: endem
Примери:
Заталкав во некое село каде што никогаш порано не сум бил.
2. Почне да талка.
Албански: filloj të endet
Примери:
Тие заталкале низ градот.
Изведенки
заталкува несв.
заталкуваат