а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

затажи

затажат; затажил; затажен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32067
1. Почне да тажи.
Англиски: mourn Албански: vajtoj, pikëlloj
Примери:
Таа затажи на глас.
2. (се затажи) Почувствува тага.
Англиски: mourn Албански: ndiej pikëllim, vajtoj
Примери:
Тој се затажил за децата.
Изведенки
1. затажува несв.
(се) затажуваат
2. затажување ср.
глаг. им.