а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засјае

засјаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да сјае.
Англиски: shine
Примери:
Засјаија сончевите зраци.
Очите и засјаија во темнината.
Изведенки
засјајува несв.
засјајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи