а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засука

засукаат; засукал, засукале; засукан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10190
1. Почне да сука тесто.
Англиски: knead Албански: gatuaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа засука кора за баница.
2. За конец, жица - уврти повеќе конци, жици во едно.
Англиски: twist Албански: dredh
Примери:
Таа го засука малку конецот пред да го вдене во иглата.
3. За мустаќи - свитка, завитка.
Англиски: twist Албански: dredh
Примери:
Старецот ги засука мустаќите и погледна во нас.
4. Подигне, подвитка, заврати дел од облеката.
Англиски: roll up Албански: përvel
Примери:
Жената ги засука ракавите и почна да мие садови.
Ние треба да си ги засукаме ракавите и да си ги спроведеме реформите.
5. (се засука) Заврати себеси дел од облеката.
Англиски: roll up Албански: përvel
Примери:
Тој се засука до коленици и влезе во вода.
Изрази
Ги засука ракавите - се фати за работа.
Изведенки
1. засукува несв.
(се) засукуваат
2. засукување ср.
глаг. им.
3. засучува несв.
(се) засучуваат
4. засучување ср.
глаг. им.