а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заструи

заструјат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да струи.
Англиски: stream
Примери:
Во жилите му заструи крвта.
Во собата заструи ладен воздух.
По снагата му заструија студени морници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи