а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застрои

застројат; застрој, застројте; застројав, застројаа и застроив, застроија; застројал и застроил; застројан и застроен; (ќе) застроев, (ќе) застроеја; ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Зачини јадење.
Англиски: spice
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Таа го застрои месото со разни мирудии.
Изведенки
застројува несв.
застројуваат