а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застриже

застрижат; застрижи, застрижете; застригов, застригоа; застригол, застригле; застриган; (ќе) застрижев, (ќе) застрижеа; (ќе) застрижел; застрижен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да стриже.
Англиски: shear Албански: krasis
Примери:
Тие ги застригоа овците.
2. Истриже набрзина.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Берберот го беше застригол надве-натри.
3. (се застриже) Се потстриже набрзина, надве-натри.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Тој се застриже набрзина, пред излегување.
Изведенки
застрижува несв.
(се) застрижуваат