а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застрела

застрелаат; застрелал; застрелан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10498
1. Убие некого со огнено оружје.
Англиски: kill, shoot Албански: vras
Примери:
Војниците застрелаа двајца заробеници.
Ловецот го застрела волкот.
2. Почне да стрела.
Англиски: shoot Албански: qëlloj
Примери:
Тие застрелаа кон патролата.
3. (се застрела) Се убие со огнено оружје.
Англиски: kill, shoot Албански: vras
Примери:
Тој се застрела рано изутрина.
Изведенки
1. застрелува несв.
(се) застрелуваат
2. застрелување ср.
глаг. им.