а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застрашувачки

застрашувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11211
1. Што застрашува, што предизвикува страв.
Англиски: frightening
Примери:
Застрашувачка тишина.
2. Што содржи, што крие закана.
Англиски: frightening
Примери:
Застрашувачки глас.
Изведенки
застрашувачки прил.
Пример: Ветрот дуваше застрашувачки силно.