а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застраши

застрашат; застрашив, застрашивме; застрашени
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21463
1. Предизвика страв, исплаши некого.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Тој ги застраши децата со својот изглед.
2. Се закани некому.
Англиски: threaten Албански: kërcënoj
Примери:
Тие ги застрашија селаните со пцости и тупаници.
3. (се застраши) се исплаши
Англиски: frighten Албански: tremb
Примери:
Таа се застраши од кучето.
Изведенки
1. застрашува несв.
(се) застрашуваат
2. застрашување ср.
мн. застрашувања
Пример: Јас не се плашам од твоите застрашувања.