а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застрашеност

Вид збор: Именка, женски род
1. исплашеност, страв
Англиски: fear Албански: frigësi, tmerrësi
Примери:
Застрашеноста беше присутна кај сите.
2. загрозеност
Англиски: danger Албански: rrezikim
Примери:
Неговото присуство кај мене предизвика чувство на застрашеност.