а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застрани

застранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22207
1. Тргне по погрешен пат, скршне од патот.
Англиски: stray Албански: devijoj
Примери:
Тој беше застранил од патеката.
2. Се оддалечи од тоа што го следи, на кое работи, со што се занимава.
Англиски: stray Албански: devijoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие застранија од партиската програма.
Изведенки
1. застранува несв.
застрануваат
2. застранување ср.
мн. застранувања
глаг. им.
Пример: Никој не ги сфатил сериозно неговите застранувања.