а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застој

мн. застои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19029
Прекин, задржување на некаква дејност или движење за извесен временски период.
Англиски: delay, standstill Албански: ndalje, ngecje
Примери:
Застој во работата.
Застој во стопанскиот развој.
Застој во сообраќајот.