а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застои

застојат; застој, застојте; застојав, застојаа; застојал; застојан; (ќе) застоев, (ќе) застоеја; (ќе) застоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26088
1. Почне да стои.
Англиски: stand Албански: fillon të qëndroj
Примери:
Детето застоја на девет месеци.
2. Задржи нешто подолго или некое време во определена положба.
Англиски: stop Албански: ndalon, ndërpren
Примери:
Кога го слушнаа како вика, жените ги застојаа пиралките.
Тој го беше застојал погледот кон прозорецот.
3. (се застои) Се задржи подолго време на исто место.
Англиски: rest Албански: qëndrij
Примери:
Тој не можеже да се застои на едно место.
Пред куќата се застојаа неколку деца.
4. (се застои) За вода, воздух - не се движи, не се ветрее, не е свеж.
Англиски: stale Албански: i ndenjur, bajat
Примери:
Водата во шишето е застоена.
Воздухот во собата е застоен.
Изведенки
1. застојува несв.
(се) застојуваат
2. застојување ср.
глаг. им.
3. застова несв.
(се) застоваат
4. застовање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК