а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застојан

застојаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20201
Што изгубил свежина од стоење, што е расипан, нездрав.
Англиски: stale
Примери:
застојана вода, застојана миризба
Изведенки
застојаност ж.