а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застине

застинат
Вид збор: Глагол, свршен
Истине, се олади малку.
Примери:
Чекаше да застине млекото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи