а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застигне

застигнат
Вид збор: Глагол, свршен
Втаса, пристигне некого при одење, при движење.
Англиски: catch up
Примери:
Tаа ме застигна на неколку чекори од портата.
Изведенки
застигнува несв.
застигнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи