а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застенка

застенкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да стенка.
Англиски: moan Албански: fillon të fshaj, rrënkoj
Примери:
Застенкал од синоќа.
2. Стенка малку, во определена мера.
Англиски: moan Албански: rrënkoj, fshaj pak
Примери:
Тој застенка тивко.
Изведенки
застенкува несв.
застенкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи