а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застега

застегаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да стега.
Англиски: squeeze Албански: shtrëngoj
Примери:
Тој го застега јажето.
2. Стане тесно.
Албански: ngushtohet
Примери:
Чевлите ме застегаа.
3. Почне да чувствува болка, тага, јад и сл.
Албански: shtrëngoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме застега нешто во душата.
4. (се застега) Почне да се подготвува за на пат, на работа и сл.
Англиски: prepare Албански: përgatitet
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие се застегаа за на пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи