а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

застари

застарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излезе од употреба, од обичај, мода; изгуби важност.
Албански: vjetërsohet
Примери:
Тој закон одамна застаре.
Овој модел уште не е застарен.
2. Изгуби правна и судска важност.
Албански: humb
Употреба: Правда
Примери:
Предметот на расправа бил застарен.
3. Почне да старее.
Англиски: age Албански: plakem
Примери:
Тој веќе застаре, ослабе многу.
Изведенки
1. застарува несв.
застаруваат
2. застарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи